Referandumun ardından sürpriz destek!

16 Nisan'daki halk oylamasında "evet" çıkmasının ardından Batı ülkelerinden ilk olumlu tepki İngiltere'den geldi.

Referandumun ardından sürpriz destek!

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi öngören anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasında resmi olmayan sonuçlara göre "evet" çıkmasının ardından Batı ülkelerinden ilk olumlu tepki İngiltere'den geldi.

16 Nisan referandumun sonuçlarının ardından AB çevrelerinden olumsuz değerlendirmeler yapılmıştı. AGİT'in değerlendirmelerine Dışişleri Bakanlığı sert tepki göstermişti. İngiltere'nin, AB'nin genel eğilimlerinden farklı tutumu dikkat çekti.

Milliyet.com.tr'nin aldığı bilgilere göre İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, bu gece Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu telefonla aradı ve referandum sonuçları için kutladı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de, bu gün öğlen saatlerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun telefonla arayarak referandumda kesinleşmeyen sonuçlara göre evet çıkmasından dolayı tebrik etmişti.

Çavuşoğlu'nu, dün gece de Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Makedonya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, Suudi arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyir, Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur ve Kenya Dışişleri Bakanı Amina Muhammed telefonla arayarak sonuçlardan dolayı kutlamıştı.

iran ab ingiltere çavuşoğlu AGİT boris johson DÜNYA Haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Yunanistan'a kaçan darbeci hainler için yeni karar
Yunanistan'a kaçan darbeci hainler için yeni karar
İstanbul'da silahlı soygun
İstanbul'da silahlı soygun